ORGAN NAKLİ

ORGAN NAKLİ HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Organ Nakli Konusunda Bilinçlendirilmeye İhtiyaç Var

Organ naklinin amacı, çeşitli sebeplerle organ yetmezliği yaşayan ve yaşamlarının sonuna gelmiş olan kişilerin yeniden yaşama bağlanmasıdır. Organ nakli için en önemli nokta doku uyuşmazlığı durumudur ve bu sebeple kendisine uygun bir organ bulunamamasından dolayı hayatını kaybeden milyonlarca hasta bulunmaktadır. Aslında bu ölümlerin büyük bir çoğunluğu toplumun organ nakline sıcak yaklaşmıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Elbette kimsenin herhangi bir organını bağışlamadığı için yargılanması söz konusu değildir. Ancak toplumun bu konuda biraz daha bilinçlendirilmesi gerektiği de oldukça açıktır.

Organ Nakli Hangi Organlar İçin Yapılabiliyor?

Organ nakli ile aktarılabilen doku ve organlar, kalp, böbrek, akciğer, karaciğer, kornea, pankreas, ince bağırsak, kemik iliği kan ve deri olabilmektedir. Organ ve dokuların uyuşması ve her iki tarafın da organ bağışına olumlu yaklaşması ile nakit gerçekleştirilir ve hastanın hem yaşamı kurtulur hem de yaşam kalitesi olabildiğince artırılmış olur. Organ nakli henüz hayattaki kişiden yapılabilirken ölmüş kişilerin bedenlerinden de gerçekleştirilebilir. Bu tür nakillerde kişinin beyin ölümü gerçekleşmiş olmasına rağmen kalbinin halen atıyor olması gerekmektedir. Çünkü kalp atımı gerçekleşmediğinde vücudun tüm dokuları kısa sürede ölecek ve nakil gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır.

Beyin Ölümü Gerçekleşen Kişi Gerçekten Ölmüş müdür?

Organ nakli konusunda en çok kafa karıştıran konulardan bir tanesi beyin ölümü konusudur. Beyin ölümü tıbben kalbin halen atıyor olması olarak tanımlansa da işin hukuki boyutunda beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişi halen ölü olarak kabul edilmeyebilir. Dini otoriteler tarafından genel anlamda tıbbin benimsediği görüş kabul edilmektedir..

Yüz, Kol Ve Bacak Nakilleri

Ülkemizde son dönemlerde geliştirilen teknikler ile organ nakli konusunda önemli adımlar atılmıştır. Bunlardan en önemlisi yüz nakli olarak bilinen organ nakli olup, kol, bacak ve deri gibi organların kadavra bedenlerden nakillerinin gerçekleştirilmesine 1980 yılında izin verilmiştir. Bu tarihten önce kadavra bedenlerden sadece kalp ve böbrek gibi organların naklinin gerçekleştirilmesi mümkündü. Yüz nakli geçirilmiş kazalar, çeşitli yakıcı ve asitli maddeler ile olan temas gibi durumlarda ortaya çıkan şekil bozukluklarının giderilmesinde büyük umut olmuş ve birçok kişinin mutlu bir hayata kavuşabilmesini sağlamıştır.